Ściółkowanie roślin - kiedy warto wykorzystać korę?

ściółkowanie roślin

Ściółkowanie roślin to praktyka ogrodnicza, która polega na pokrywaniu powierzchni gleby wokół upraw materiałem organicznym lub nieorganiczny, takim jak kora. Wykorzystanie kory do ściółkowania ma wiele zalet, ale warto zastanowić się, kiedy jest to najbardziej korzystne dla naszych roślin.

Zalety stosowania kory jako ściółki

Kora drzewna to naturalny materiał, który posiada wiele zalet jako ściółka. Po pierwsze, kora jest łatwo dostępna i stosunkowo tania, co czyni ją atrakcyjną opcją dla ogrodników. Po drugie, kora jest trwała i nie rozkłada się tak szybko jak inne materiały organiczne, dzięki czemu dłużej utrzymuje swoje właściwości. Po trzecie, ściółkowanie korą pomaga utrzymać wilgoć w glebie, co jest szczególnie ważne w okresach suszy. Po czwarte, kora pomaga w ograniczeniu wzrostu chwastów i chroni rośliny przed chorobami glebowymi. Wreszcie, ściółka z kory może poprawić strukturę gleby i dostarczyć niezbędnych składników odżywczych.

Nasza firma zapewnia m.in. kamienie ogrodowe w Tarnowskich Górach i okolicach, ale w naszej ofercie znajdziesz też wysokiej jakości korę (w tym kora sosnowa, żółta, czerwona).

Kiedy warto wykorzystać korę do ściółkowania?

Kora jest szczególnie przydatna do ściółkowania w przypadku roślin, które preferują kwasowe gleby, takie jak rododendrony, azalie czy wrzosy. W miarę rozkładu kory pH gleby obniża się, co sprzyja rozwojowi tych gatunków. Ponadto, warto zastosować korę jako ściółkę w miejscach, gdzie występuje duże nasłonecznienie i tendencja do szybkiego wysychania gleby. Kora pomoże utrzymać wilgoć i chronić korzenie roślin przed przegrzewaniem. Ściółkowanie korą jest również korzystne dla drzew i krzewów owocowych, które są podatne na choroby korzeniowe.

Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem kory do ściółkowania dobrze oczyścić powierzchnię gleby z chwastów i resztek roślinnych. Grubość warstwy ściółki powinna wynosić około 5 cm – zbyt cienka warstwa nie będzie skutecznie zabezpieczać gleby, a zbyt gruba może utrudniać dotarcie wody do korzeni roślin. Unikaj też bezpośredniego kontaktu kory z pniami drzew i krzewów, aby nie stworzyć warunków do rozwoju chorób.

Wróć do bloga